رکتال چیست؟ رکتال کجاست؟

119 بازدید

رکتال چیست؟

رکتال(رکتوم) چیست و درکجا قرار دارد؟

رکتوم آخرین بخش مستقیم روده بزرگ در انسان و برخی پستانداران دیگر و روده در دیگران است. راست روده انسان بالغ حدود 12 سانتی متر (4.7 اینچ) طول دارد و بسته به تعریفی که به کار می رود، از محل اتصال رکتوسیگموئید (انتهای کولون سیگموئید) در سطح مهره سوم خاجی یا دماغه خاجی شروع می شود. قطر آن در ابتدا شبیه به کولون سیگموئید است، اما نزدیک انتهای آن گشاد شده و آمپول رکتوم را تشکیل می دهد. در سطح حلقه آنورکتال (سطح زنجیر پوبورکتالیس) یا خط دندانه دار ختم می شود، باز هم بسته به تعریفی که استفاده می شود. در انسان، رکتوم توسط کانال مقعدی دنبال می‌شود که حدود 4 سانتی‌متر طول دارد، قبل از اینکه دستگاه گوارش به لبه مقعد ختم شود. کلمه رکتوم از کلمه لاتین رکتوم intestinum به معنای روده مستقیم گرفته شده است.

سرطان رکتال

سرطان رکتال سرطانی است که در راست‌روده آغاز می‌شود. راست‌روده, چند اینچ از روده بزرگ هست. آن در انتهای بخش نهایی شروع می‌شود و زمانی که به گذرگاه کوتاه و باریک منتهی به مقعد می‌رسد به پایان می‌رسد.

سرطان در مقعد ( سرطان مقعد ) و سرطان در روده بزرگ ( سرطان روده ) اغلب به عنوان ” سرطان روده بزرگ ” شناخته می‌شوند.

در حالی که سرطان‌های مقعد و روده در بسیاری از جهات مشابه هستند، درمان‌های آن‌ها کاملا ً متفاوت هستند. این عمدتا ً به این دلیل است که راست‌روده در یک فضای تنگ قرار می‌گیرد و به سختی از دیگر اندام‌ها و ساختارها جدا می‌شود. فضای تنگ می‌تواند جراحی را برای از بین بردن مجموعه سرطان مقعد به عمل آو .

در گذشته ، بقای طولانی‌مدت برای افراد مبتلا به سرطان مقعد، حتی پس از درمان گسترده، غیرمعمول بود. با پیشرفت درمان در چند دهه گذشته، میزان بقای سرطان روده مقعد به شدت بهبود یافته‌است .

علائم:

نشانه‌ها و نشانه‌های سرطان مقعد شامل موارد زیر است :

تغییر عادت‌های روده، مثل اسهال، یبوست یا حرکات مکرر روده به رنگ خرمایی و یا خون قرمز روشن در مدفوع

مدفوع باریک

احساسی که روده شما به طور کامل خالی میشه

درد

کاهش وزن کم

ضعف یا خستگی

سرطال رکتال، رکتوم، سونوگرافی

سرطان رکتال چه زمانی شروع می‌شود؟
سرطان رکتال زمانی شروع می‌شود که سلول‌های سالم در راست‌روده ، تغییرات جهش‌های را در DNA خود ایجاد می‌کنند. شامل دستورالعمل‌هایی است که به سلول می‌گویند که چه کار باید انجام دهد .
این تغییرات به سلول‌ها می‌گویند که بی‌اختیار رشد کنند و پس از مرگ سلول‌های سالم به زندگی ادامه دهند. سلول‌های انباشته می‌توانند یک تومور را تشکیل دهند. با گذشت زمان، سلول‌های سرطانی می‌توانند رشد کنند و بافت سالم را از بین ببرند. و سلول‌های سرطانی می‌توانند به بخش‌های دیگر بدن سفر و مسافرت کنند .
برای اغلب سرطان‌ها، مشخص نمی‌کنند که چه چیزی باعث ایجاد جهش‌های ژنتیکی می‌شود .

پیش‌گیری

برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ، در نظر بگیرید که :

درباره غربالگری سرطان با پزشک خود صحبت کنید. غربالگری سرطان، خطر سرطان را با تشخیص در روده و مقعد که می‌تواند به سرطان بسط یابد را کاهش می‌دهد. از پزشک خود بپرسید چه زمانی باید امتحان را شروع کنید. اکثر سازمان‌های پزشکی توصیه می‌کنند که شروع به غربالگری در حدود ۵۰ سال یا زودتر از قبل داشته باشند اگر شما عوامل ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ داشته باشید .

چندین گزینه غربالگری وجود دارند، که هر کدام مزایا و معایبی دارد. درباره گزینه‌های خود با پزشک خود صحبت کنید و با هم می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام تست برای شما مناسب است.

در بیشتر روزه‌ای هفته تمرین کنید. در اکثر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. اگر غیرفعال کرده‌اید، به آرامی شروع کنید و به تدریج به ۳۰ دقیقه برسید. هم چنین قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

انواع میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های کامل را بخورید. میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های کامل حاوی ویتامین، مواد معدنی، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که ممکن است در پیش‌گیری از سرطان نقش داشته باشند. انواع میوه‌ها و سبزیجات را انتخاب کنید تا مقادیری ویتامین و مواد غذایی به دست آید.

حفظ یک وزن سالم. اگر در یک وزن سالم هستید، آن را با ورزش منظم و انتخاب رژیم غذایی سالم حفظ کنید. اگر اضافه‌وزن دارید، با افزایش ورزش و کاهش تعداد کالری که می‌خورید، تلاش کنید که وزن خود را به آرامی کاهش دهید.

سیگار کشیدن را رها کنید. اگر شما سیگار بکشید، بایستید. اگر شما دچار مشکل شده‌اید، با پزشک خود در مورد گزینه‌ها صحبت کنید. داروها و مشاوره می‌توانند مفید باشند.

سونوگرافی رکتال
سونوگرافی رکتال

مشروب را به حد اعتدال بخور، اگر اصلا. اگر می‌خواهید الکل بخورید، این کار را با میانه‌روی انجام دهید. برای بزرگسالان سالم، این یعنی یک روز برای زنان و بالا بردن دو نوشیدنی در روز برای مردان.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nazarfa.ir/?p=2041
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
زهرا غلامحسینی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد رکتال چیست؟ رکتال کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.